Mitől más az Átfogó Mozgásszervi Kezelés mint a csontkovács / gyógymasszázs / gyógytorna?

Fájdalommal élve többféle lehetőség tárul elénk. Laikusként sokszor nehéz eldönteni, hogy nekünk mi a megfelelő választás. Szeretném pár példán keresztül bemutatni, hogy milyen buktatókba lehet belefutni, mire érdemes figyelni, illetve én hogyan dolgozom.

Gyógymasszőr:

Általában orvosi javaslat alapján, a fájdalmas területet masszírozza. Vizsgálatot csak tapintással végez, feszes területeket keres. Minimális eltéréssel ugyan azokat a fogásokat alkalmazza mindenkin. Azt mondja, hogy a fájó izmok „le vannak tapadva” vagy „be vannak csomósodva”, amiket viszonylag nagy erővel próbál kimasszírozni. Az, hogy mitől feszesek, és, hogy mit tegyél, az nem derül ki.

Csontkovács:

Jobb esetben alap mozgásokat megnézi, és/vagy tapintással vizsgálja a gerincet. Rosszabb esetben semmit nem vizsgál, csak ropogtat. Ha vizsgál, akkor mindig „el vannak csúszva a csigolyák”, amiket ő visszatesz. Hogy mitől csúsztak el, vagy mit lehet tenni ellene, azt nem tudjuk. Hangos, látványos, és pillanatnyi megkönnyebbülést tud okozni, ám ez sok esetben rövid ideig tart. Sajnos egyáltalán nincs felügyelve, bárki hívhatja magát csontkovácsnak, így rossz „szakemberhez” kerülni veszélyes lehet.

Gyógytornász:

Szerencsére rengeteg jó szakember van, akik segíteni tudnak a fájdalmunkon, sokan összetett szemléletben dolgoznak. Azonban itt is találunk rossz példákat.

-Csak az egyetemen tanult dolgokat csinálja, nem képzi magát. Ugyan azokat a gyakorlatokat adja mindenkinek.

-Elvégzett pár képzést, egy módszerrel voltak sikerei, így most mindenkin azt használja.

-Sérülés vagy műtét utáni rehabilitációra specializálódik. Ha éppen bokatörés után kell felépülni, akkor rengeteget tud segíteni, viszont a krónikus problémákat is ugyan így szeretné megoldani, ami nem hoz eredményt.

Amit nálam tapasztalsz:

Tiszta kommunikáció és magyarázat, hogy mit miért csinálunk. Egész testes állapotfelmérés – aktív mozgások, és tapintással végzett vizsgálatok. Idegrendszeri folyamatok tesztelése: miért feszes/nem feszes az adott izom. Rendszer szintű összefüggések: életmód, régi sérülések, műtétek, táplálkozás, érzelmi és mentális stressz, szemészeti, fogászati területek figyelembe vétele a fájdalom kezelésében. Többféle módszer alkalmazása, attól függően, hogy a Te szervezetednek mire van szüksége, mire reagál.

További bejegyzések