Vendégeim gyakran érkeznek hozzám, hogy nem tetszik nekik bizonyos testrészük, testtartásuk.
A háta nem elég egyenes, túl görbe a nyaka, feljebb áll az egyik válla, beesik a bokája, kitolja a medencéjét, kattognak és ropognak az ízületei.
Ezek bizonyos esetekben tudnak fájdalom okozói vagy előjelei lenni, azonban a test ennél bonyolultabb szerkezet.
Él a fejünkben egy kép (többnyire média és egyéb külső ingerek hatására), milyennek kellene lennie az ideális testnek és testtartásnak.
Azonban a valóság az, hogy különböző anatómiai adottságokkal rendelkezünk. Különböző csont-izom-ízület méretek és formák különböző esztétikai sajátosságokat produkálnak. Emellett van egy természetes aszimmetriánk, ami teljesen normális minden emberben.
Amikor megkérdezem, hogy az említett esztétikai probléma okoz-e valamilyen panaszt, akkor többször kapom azt a választ, hogy „nem, de hát olyan csúnya!”
A szépérzéknek megfelelni egy dolog. Azon mindig lehet javítani rendszeres és változatos mozgással, kiegyensúlyozott táplálkozással.
Sokkal fontosabb kérdés, hogy az adott terület képes-e ellátni a funkcióját.
- Tud mozogni úgy az ízület, teljes tartományban, ahogy annak mozognia kell?
- Elbírják az izmok a rájuk nehezedő terhelést?
- Esetleg többet dolgozik, mert valami más terület munkáját is átveszi?
A funkciót pedig nem lehet csak külsőségek alapján megítélni, lehet, hogy azt látjuk, hogy valakinek bokasüllyedése van, de a boka körüli izmok, szalagok és lábfej ízületek probléma nélkül elvégzik a dolgukat. Vagy fordítva, valakinek nagyon szép egyenes testtartása van, de egyébként a csigolyák több területen képtelenek előre/hátra hajlásra.
Ne bántsd magad azért, mert nem úgy néz ki a tested, ahogy azt elképzeled, vagy ahogy másnál látod
Ha nincsenek fájdalmaid pihenés és mozgás közben sem, akkor becsüld meg a tested jó működését, és mozgással tartsd meg ezt az állapotát!
Ha pedig már jelentkeznek különféle panaszok, akkor érdemes felkeresni egy szakembert, aki segít helyreállítani a test megfelelő funkcióit.